Sos sojowy - przyprawa numer jeden w kuchni japońskiej
Cechą charakterystyczną przypraw wykorzystywanych w kuchni azjatyckiej jest ich płynna konsystencja. W odróżnieniu od przypraw popularnych w Europie, te stosowane w Azji nie mają postaci suszonych nasion, liści, owoców, korzeni czy kory, lecz występują z reguły w postaci fermentowanego, wieloskładnikowego sosu.
Najpopularniejszym z sosów azjatyckich bez dwóch zdań jest sos sojowy. Ta ciemna, aromatyczna i delikatna w smaku przyprawa ma naprawdę przeogromne zastosowanie w kuchniach japońskiej, chińskiej i indonezyjskiej i to jej potrawy wywodzące się z krajów Dalekiego Wschodu zawdzięczają swój niepowtarzalny, orientalny smak.
Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na temat sosu sojowego koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz w nim wiele informacji na temat tego jak powstaje sos sojowy, jakie ma właściwości i gdzie się go wykorzystuje. Przyjemnej lektury!
Co to jest sos sojowy?
Sos sojowy jest to sos fermentowany wytwarzany z ziaren soi, pszenicy, wody i soli. Początkowo produkowany i wykorzystywany jedynie w Chinach, obecnie jest znany i ceniony na całym świecie. To jedna z najważniejszych przypraw kuchni azjatyckiej, której to tamtejsze potrawy zawdzięczają swój niepowtarzalny smak i aromat. W zależności od regionu Azji sos sojowy ma jednak nieco inny smak i konsystencję - w Japonii jest rzadki i słony, w Chinach gęsty i słony, a w Indonezji rzadki i słodki. Tradycja jego wytwarzania sięga już ponad 2,5 tysiąca lat i choć przez cały ten czas jego receptura uległa wielu modyfikacjom do tego stopnia, że sos, który zwykle możemy znaleźć na półkach sklepowych nie umywa się do swojego pierwowzoru, nadal jest to kluczowy składnik wielu azjatyckich dań.
Sos sojowy - właściwości
Tradycyjny sos sojowy, wytwarzany bez użycia sztucznych składników i wzmacniaczy smaku, jest zdrowym uzupełnieniem codziennej diety. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, białko, błonnik, witaminy z grupy B i różnorakie minerały wspierające pracę organizmu człowieka. Ponadto jest niskokaloryczny (w 100g zawiera zaledwie 53 kcal), dzięki czemu może być spożywany nawet przez osoby będące na diecie odchudzającej. Warto również zaznaczyć, że sos sojowy jest świetnym zamiennikiem soli, przez co warto o niego wzbogacić dietę dzieci, osób starszych i osób walczących z nadciśnieniem.
Sos sojowy jasny czy sos sojowy ciemny?
Wiele osób, nawet takich, które wiedzą co to jest sos sojowy, jest w kropce, gdy mowa o jego rodzajach. Nie każdy bowiem wiem, że sos sojowy różni się nie tylko w zależności od kraju, z którego się wywodzi, lecz z różnymi jego rodzajami mamy do czynienia nawet w granicach jednego państwa.
Zasadniczo w Chinach wyróżnia się trzy rodzaje sosu sojowego - ciemny, jasny i sojowo-grzybowy. Pierwszy jest gęsty i esencjonalny, a okres jego fermentacji trwa nawet do 2 lat. Drugi charakteryzuje się rzadszą konsystencją i subtelniejszym aromatem oraz okresem fermentacji o długości 2-9 miesięcy. Trzeci z kolei wytwarza się z użyciem suszonych grzybów, dzięki czemu zyskuje głęboki, niepowtarzalny aromat.
Japońskie sosy sojowe - rodzaje
W Japonii wyróżnia się pięć rodzajów sosu sojowego, a w tym:
- koikuchi - najpopularniejszy sos sojowy stanowiący 80% produkcji japońskiej o zawartości soli ok 16%;
- usukuchi - bardziej słony (18-19%) sos sojowy o jaśniejszym kolorze niż koikuchi;
- tamari - ciemny, bardzo intensywny sos sojowy produkowany bez dodatku pszenicy;
- saishikomi - ciemny, bardzo intensywny sos sojowy z południowo-zachodniej Japonii;
- shiro - jasny sos sojowy produkowany głównie z pszenicy z małym dodatkiem soi.
Sos sojowy - zastosowanie
Sos sojowy powszechnie stosuje się doprawiając dania kuchni azjatyckiej, jednak można sięgać po niego na co dzień doprawiając dobrze nam znany zupy, sałatki, makarony, dania mięsne i rybne. W naszej japońskiej restauracji w Białymstoku serwujemy go zawsze w towarzystwie sushi, sashimi i innych dań kuchni japońskiej. Przyjdź, skosztuj i rozsmakuj się w jego niepowtarzalnym smaku!